Езофагоскопія – діагностична процедура, призначена для візуального огляду стравоходу. Така методика широко застосовується в гастроентерології та деяких інших напрямках медицини для виявлення і контролю різних захворювань.
У багатопрофільному медичному центрі «JMC» езофагоскопія проводиться швидко і якісно: наші фахівці володіють необхідними знаннями і практичним досвідом роботи з найсучаснішою діагностичною апаратурою, докладніше за посиланням: https://jmc.org.ua/ru/ezofaskopiya.
Ціль дослідження
Процедура виконується за допомогою спеціального обладнання, яке називається фіброскопом і являє собою тонку, гнучку трубку. На кінці інструменту закріплена мініатюрна камера з ліхтариком.
Отримана під час дослідження інформація передається на комп’ютер, обробляється і у вигляді чіткої візуальної картинки подається на монітор.
Основна мета діагностичної езофагоскопії – детальний огляд слизової поверхні стравоходу, в рамках якого можна виявити:
- злоякісні та доброякісні новоутворення;
- ділянки механічного пошкодження, ерозії, зміни тканин;
- ознаки хронічних захворювань;
- симптоми інфекційних патологій;
- вогнища запалення;
- рубцеві зміни.
У деяких випадках езофагоскопію призначають пацієнтам, які перенесли оперативне втручання з приводу органів травлення, для оцінки проведеного лікування та контролю динаміки.
Показання до дослідження
Лікар може призначити процедуру в таких випадках:
- якщо є підозра на онкологічні захворювання стравоходу;
- якщо у пацієнта є конкретні скарги, здатні вказувати на патологію травного тракту;
- якщо у хворого діагностовано гострі або хронічні захворювання стравоходу;
- якщо є підозра на потрапляння стороннього предмета в просвіт стравоходу або механічне пошкодження слизових тканин.
Станами, за яких виправдане дослідження, є:
- гастроезофагеальна рефлюксна хвороба;
- вроджені аномалії розвитку, викривлення трубки стравоходу;
- виразкова хвороба;
- дивертикуліт;
- варикозне розширення вен;
- вростання стороннього предмета в тканини стравоходу;
- кровотеча;
- ахалазія;
- хімічні або термічні опіки стравоходу;
- рубцеві зрощення тканин;
- запальні та інфекційні захворювання, що зачіпають стравохід та інші структури ШКТ.
Езофагоскопія показана також як підготовчий діагностичний захід перед бужуванням – розширенням просвіту органу або відновленням його нормальної прохідності.
Підготовка до езофагоскопії
Дослідження має проводитися суворо натщесерце, тому настійно рекомендується напередодні візиту в клініку мінімум за 12 годин відмовитися від прийому їжі. Бажано також пити якомога менше будь-якої рідини і в жодному разі не вживати алкоголь.
Фахівці центру «JMC» можуть призначити спеціальні препарати, якщо це потрібно за станом пацієнта. В обов’язковому порядку проводиться стандартний комплекс лабораторних досліджень, що включає загальноклінічні аналізи крові та сечі. Виконують також електрокардіограму, необхідну для оцінки роботи серцево-судинної системи, і алергологічну пробу на переносимість анестетиків, які використовують.
Від хворого вимагається:
- обов’язково повідомити лікаря про всі прийняті лікарські засоби, особливо ті, які впливають на систему кровотворення;
- виключити в день проведення езофагоскопії куріння;
- за можливості уникати пасивного вдихання тютюнового диму.
Лікарі можуть також дати індивідуальні рекомендації в разі, якщо у пацієнта є будь-які захворювання або обмеження.
Як проходить езофагоскопія
Процедура виконується в окремому, спеціально обладнаному кабінеті за певним алгоритмом. Він передбачає:
- інформування пацієнта про етапи майбутнього обстеження і розміщення клієнта в положенні сидячи або стоячи;
- обробку порожнини рота і глотки анестетиком для зниження чутливості;
- установку загубника – спеціального пристосування, яке фіксує рот пацієнта у відкритому положенні;
- введення езофагоскопа через гортань у порожнину стравоходу;
- огляд стравоходу, фіксація необхідних параметрів;
- вилучення езофагоскопа.
Після закінчення езофагоскопії стравоходу в деяких хворих спостерігається нетривалий кашель, легкий свербіж у порожнині рота, які швидко минають і не потребують лікарської допомоги.
Уся процедура за часом займає близько 20 хвилин. У процесі дослідження, особливо під час введення трубки в стравохід, у пацієнта можуть бути неприємні відчуття, блювотні позиви, кашель. Для того, щоб уникнути подібних явищ, бажано розслабитися і виконувати всі лікарські вказівки. Якщо пацієнт діє в тандемі з фахівцем, дискомфорту не буде. Важливу роль також відіграє правильна підготовка: що точніше дотримані поради лікаря, то менше ризиків розвитку небажаних реакцій.
Результат
Оглядаючи внутрішню поверхню стравоходу, діагност оцінює колір, структуру, складчастість слизових тканин, фіксує дані про діаметр і довжину трубки органу, вивчає судинний малюнок. Після закінчення дослідження лікар аналізує отриману інформацію і готує результати з розшифровкою даних. За підсумками езофагоскопії лікар може уточнити, підтвердити або спростувати раніше поставлений діагноз, скорегувати призначене лікування тощо.
Підготовка результату займає не більше 30 хвилин, після чого пацієнт отримує на руки бланк із розшифровкою отриманих даних, цифровий запис сеансу і може одразу вирушати на прийом до лікаря, за необхідності.
Важливо розуміти, що результати езофагоскпоії не можуть розглядатися як самостійний діагноз. Вони слугують допоміжним інструментом для лікаря в поєднанні з іншими методами діагностики, даними анамнезу та іншою інформацією про стан пацієнта.