Сонячні електростанції для дому — це ефективний спосіб забезпечити стабільне енергопостачання, на 30 років зафіксувавши вартість електроенергії власного виробництва, практично не докладаючи значних зусиль.
Все частіше на дахах у передмісті можна зустріти характерні скляні прямокутники — сонячні електростанції для дому давно перестали бути екзотикою чи іграшкою для багатих. Зниження вартості обладнання для сонячних електростанцій до рівня 450-550 доларів за 1 кВт, нестабільність електропостачання через масовані обстріли взимку 2023 року, планові відключення електроенергії через надмірне навантаження на мережу, зростання тарифів на електроенергію — все це в комплексі призвело до зростання популярності домашніх сонячних електростанцій.
Сонячні електростанції для дому: від чого залежить вартість
Можна визначити кілька факторів, що є визначальними для формування вартості сонячної електростанції:
- Тип станції — мережева чи автономна, остання буде у кілька разів дорожчою через високу ціну на літієві акумулятори (встановлювати інші просто немає сенсу). При цьому спостерігається пряма залежність — чим більший термін автономної роботи, тим більшу місткість повинна мати акумуляторна група, тим дорожче вона обійдеться власнику.
- Для автономної сонячної електростанції будуть потрібні дорожчі моделі інверторів, які забезпечать перетворення постійного струму на змінний з достатньою точністю підтримки частоти.
- Потужність — що більше власне споживання, то потужніша потрібна сонячна електростанція, отже — більше сонячних панелей доведеться встановити. При цьому слід врахувати, що далеко не завжди реальна потужність станції буде відповідати паспортним показникам. Такого можна досягти тільки в тому випадку, якщо дотримано всіх вимог щодо орієнтування панелей. В іншому випадку, необхідну кількість сонячних панелей доведеться збільшувати, а це додаткові витрати.
- Спосіб установки — монтаж наземної сонячної станції обійдеться дешевше, ніж даховий. Але при цьому, напевно, потрібно буде пожертвувати частиною земельної ділянки, а також доведеться прокладати кабельну лінію. Крім того, при наземній установці у приватному секторі ризик затінення панелей різко збільшується, що може призвести до різкого зниження рівня генерації струму. У результаті втрати від зниження обсягів виробітку електроенергії можуть виявитися значно більшими, ніж збільшення витрат на встановлення панелей на даху.
Як приклад можна привести встановлення мережевої сонячної електростанції для дому під ключ в Дніпрі (регіон з середніми для України показниками рівня інсоляції), потужність якої складає 4 кВт. Для власника вона коштуватиме трохи дорожче ніж 70 тисяч гривень (при курсі долара 39,5 грн), але дозволить щомісяця у середньому зекономити до 750 гривень, за рік економія складе майже 9 тисяч гривень. Підрахунки показують, що коштом зменшення вживання електрики, яка закуповувалась в енергокомпаній, сонячна електростанція для дому https://raytonsun.io/ повністю окупиться упродовж 8-8,5 років.